W Muzeum Regionalnym w Wągrowcu rozpoczęła się druga edycja projektu pn. „Wągrowiec: czas odnaleziony”.
Celem warsztatów historycznych, które odbywają się w ramach realizacji tego projektu, jest zebranie i opracowanie materiałów, które posłużą wytyczeniu tras turystycznych szlakiem powstańców wielkopolskich w naszym mieście.
W spotkaniach warsztatowych uczestniczy dwanaścioro uczniów wągrowieckich szkół średnich (I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu). Zainaugurował je Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego, a następnie Sebastian Chosiński, nauczyciel historii w I LO, wygłosił wykład wprowadzający. Jako pomoce naukowe uczniowie otrzymali monografię śp. Władysława Purczyńskiego Społeczeństwo ziemi wągrowieckiej w dobie powstania wielkopolskiego i w walce o granicę wschodnią Rzeczypospolitej w latach 1918-1920, a także wspomnienia powstańców i ich krewnych, spisane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Podczas warsztatów uczniowie mają również zaplanowane zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu oraz spotkanie z panem Wawrzyńcem Wierzejewskim, prezesem Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Projekt „Wągrowiec: czas odnaleziony” jest realizowany przez Muzeum Regionalne oraz I Liceum Ogólnokształcące, pod egidą Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego i wągrowieckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Przypomnijmy, że ubiegłoroczne warsztaty zaowocowały wytyczeniem dwóch szlaków turystycznych w Wągrowcu oraz publikacją ulotek – przewodników po dawnym „żydowskim” i „niemieckim” Wągrowcu.