Problem smogu dotyczy całego kraju. W Wągrowcu nie jest najgorzej, stężenie pyłu PM10 przekroczyło u nas nieznacznie poziom 100 ug/m3 tylko w jednym dniu.
- Na tle kraju, a zwłaszcza największych aglomeracji miejskich oraz miejscowości położonych na południu Polski, Wągrowiec wypada lepiej – ocenia Marek Wierzbiński, inspektor z Wydziału Infrastruktury, Architektury i Ekologii w Urzędzie Miejskim w Wągrowcu. – Pokazują to wyniki badań powietrza za minione dwanaście miesięcy. W tym okresie tylko w jednym dniu stężenie pyłu PM10 przekroczyło u nas nieznacznie poziom 100 ug/m3. Tymczasem poziom informowania społeczeństwa o zagrożeniu zaczyna się dopiero po przekroczeniu 200 ug/m3.
Urząd Miejski na bieżąco monitoruje stan jakości powietrza w mieście na podstawie Państwowego Monitoringu Środowiska województwa wielkopolskiego. W Wągrowcu zlokalizowana jest manualna stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dzięki czemu można dokładniej monitorować jakość powietrza na terenie miasta.
By poprawiła się sytuacja w Wągrowcu, konieczna jest zmiana ogólnokrajowych przepisów, pozwalających dzisiaj karać jedynie takich trucicieli powietrza, którzy spalają w domowych piecach odpady oraz zmiana paliwa wykorzystywanego do ogrzewania. Główną przyczyną złej jakości powietrza w mieście jest bowiem – podobnie jak w całym kraju – stosowanie złej jakości paliwa (np. miał węglowy) i spalanie go w starych przestarzałych kotłach, liczących dziesięć i więcej lat. To karane nie jest. I nie jest też, niestety, dla nas zdrowe. Zbyt niska temperatura spalania i zbyt mała ilość powietrza zwiększają „produkcję” dymu, a co za tym idzie – także jego emisję. A warto wiedzieć, że już tylko zamiana miału węglowego na dobrej jakości węgiel może zmniejszyć emisję zanieczyszczeń aż o około 50%.
Za niezdrowe powietrze odpowiadają też samochody, których każdego roku przybywa w naszym mieście po kilka tysięcy.
- To dlatego wdrażamy w Wągrowcu program ograniczenia niskiej emisji, m.in. poprzez zaplanowane w tym roku inwestycje, dzięki którym powstaną kolejne ścieżki rowerowe, a miejskie autobusy zostaną wymienione na takie, które spełnią najsurowsze normy ekologiczne – mówi burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa. – Stawiamy na rozwój transportu publicznego, będziemy we wszelki możliwy sposób zachęcać wągrowczan do przesiadania się do autobusów, na rowery i ruchu pieszego. Bo stawką w tej batalii jest zdrowie: nasze i naszych dzieci.
Jeżeli widzisz i czujesz, że ktoś spala w piecu odpady możesz zgłosić to do Urzędu Miejskiego — pok. nr 7, tel. 67 2680334. Po zgłoszeniu taka nieruchomość zostanie poddana kontroli.