Kolejne spotkanie odnośnie rewitalizacji miasta już w środę o godzinie 18:00 w Bistrostacji. To już ostatnia szansa dla mieszkańców na przedstawienie swoich uwag!
Rewaloryzacja zabytkowego budynku „wieży ciśnień” wraz z nadaniem mu nowych funkcji społecznych i gospodarczych, budowa ulic z parkingami za budynkiem Sądu Rejonowego to tylko niektóre z założeń projektu pn. „Rozwój i wzrost funkcjonalności za sądem w Wągrowcu, w tym terenów pokolejowych – wieża ciśnień”.
Jest on jednym z dziewięciu głównych projektów rewitalizacyjnych opracowanych w ostatnich miesiącach podczas prac i konsultacji społecznych związanych z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Wągrowca na lata 2017-2025.
Ostatnie uwagi do tego dokumentu wągrowczanie będą mogli przedstawić już w najbliższą środę, 12 kwietnia. Spotkanie otwarte pod hasłem „Rewitalizacja – nasza wspólna sprawa” odbędzie się o godz. 18:00 w Bistrostacji, przy ulicy Dworcowej w Wągrowcu.
- W ramach tego programu chcemy także zrewitalizować tereny nad rzeką Wełną od ulicy Opackiej do skrzyżowania rzek. Program przewiduje m.in. regulację ich linii brzegowej, rekultywację dawnego parku wraz z księżym kacerkiem, budowę ścieżek pieszo-rowerowych wraz z oświetleniem i małą architekturą – mówi burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa.
Prace nad opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Wągrowca na lata 2017-2025 rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Po wnikliwej analizie wszystkich obszarów Wągrowca wyznaczono najbardziej zdegradowane jego części wymagające rewitalizacji. Chodzi w niej nie tylko o poprawę wyglądu ulic, skwerów czy kamienic, ale także o ożywienie gospodarcze, społeczne i kulturalne poszczególnych dzielnic. Efektem kolejnych analiz oraz spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami jest wyznaczenie dziewięciu głównych projektów rewitalizacyjnych:
1. Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w postaci zabytkowego charakteru kwartału Rynek – ul. Bydgoska – ul. Kolejowa – ul. Wojska Polskiego celem ożywienia społecznego i gospodarczego obszaru rewitalizacji;
2. Rozwój i wzrost funkcjonalności terenów za sądem w Wągrowcu, w tym terenów pokolejowych - wieża ciśnień;
3. Modernizacja i zwiększenie funkcjonalności terenów ograniczonych wschodnią pierzeją Rynku i rzeką Wełną w Wągrowcu z przeznaczeniem na parking oraz rekreację dla zabudowy staromiejskiej;
4. Wzrost atrakcyjności i funkcjonalności terenów nad brzegiem Jeziora Durowskiego w granicach obszaru rewitalizacji ;
5. Zagospodarowanie doliny rzeki Wełny na odcinku od ul. Opackiej do skrzyżowania rzek Wełny i Nielby;
6. Wzrost estetyki i atrakcyjności terenów przyklasztornych oraz Opatówki;
7. Utworzenie Klubu Integracji Społecznej wsparciem aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców obszaru rewitalizacji;
8. Punkt bezpłatnego poradnictwa prawnego – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców;
9. Wsparcie rodzin w trudnej sytuacji życiowej – usługi Asystenta Rodziny.
Ze szczegółami poszczególnych projektów można zapoznać się tutaj. Ostatnie uwagi do nich będzie można zgłosić podczas spotkania otwartego już w środę, 12 kwietnia w Bistrostacji (godz. 18:00). Serdecznie zapraszamy!