„Magia gry. Sztuka rywalizacji”. Pod takim hasłem w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu otwarta została wystawa dla miłośników gier planszowych.
W trakcie zwiedzania odbyły się pokazy gier i zabaw tradycyjnych oraz ludowych dla dzieci i młodzieży a największe zainteresowanie wzbudziła planszowa gra turystyczna o rzece Wełnie. Grą zainteresowani byli zarówno dorośli, jak i młodzież. Na wystawie zwiedzający mogą obejrzeć plansze prezentujące wybrane zabytki związane z dawnymi grami znanymi w czasach starożytnych, średniowieczu lub późniejszym okresie.
Dużo uwagi poświęcono jednej z najstarszych gier, jaką są szachy. Wystawiono repliki szachów znalezionych podczas badań archeologicznych w Sandomierzu datowanych na wiek XIII oraz repliki szachów z Rusi kijowskiej datowanej na XVI-XVII wiek.
Ciekawymi zabytkami są dwie kostki średniowieczne znalezione podczas badań archeologicznych w Czarkowie. Również ciekawa jest kula kręgielna z okresu międzywojennego używana przez czarnkowskie Bractwo kurkowe, które organizowało w okresie międzywojennym turnieje gry w kręgle.
Sympatycy gier komputerowych mogli zapoznać się z prezentacją gry EDENGRAD będącą symulatorem rzeczywistości postapokliptycznej. Wystawa dostarcza okazję do wypoczynku, stanowi doskonałe hobby i sposób spędzania wolnego czasu bez względu na wiek czy kolor skóry i zachęca do zainteresowania się grami planszowymi.
Wystawa stworzona jest przez pracowników Muzeum archeologicznego w Poznaniu w przededniu „Nocy Muzeów” a warto ją obejrzeć, albowiem czynna będzie do końca czerwca br.
Zdjęcie: Adam Sandurski
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!