Lokalny Program Rewitalizacji miasta Wągrowca został podsumowany. Łączny szacunkowy koszt tego programu wynosi ponad 40 mln złotych.
Utworzenie parku nad Wełną, budowa drogi łączącej ulicę Bydgoską z Powstańców Wlkp., rozbudowa i modernizacja obiektów usługowych położonych na tyłach nieruchomości tych ulic (przy udziale podmiotów prywatnych) oraz budowa parkingu na ok. trzysta miejsc postojowych są najważniejszymi z założeń projektu pn. „Modernizacja i zwiększenie funkcjonalności terenów ograniczonych wschodnią pierzeją Rynku i rzeką Wełną w Wągrowcu z przeznaczeniem na parking oraz rekreację dla zabudowy staromiejskiej”.
To jeden z dziewięciu głównych projektów rewitalizacyjnych powstałych w ostatnich miesiącach podczas prac i konsultacji społecznych związanych z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Wągrowca na lata 2017-2025.Dzięki przyjęciu przez Radę Miejską tego programu, miasto oraz inne podmioty lokalne będą mogły ubiegać się o fundusze unijne, które pomogą urzeczywistnić poszczególne projekty. Ich łączny szacunkowy koszt wynosi ponad 40 mln złotych.
Prace związane z przygotowaniem tak ważnego dla dalszego rozwoju miasta dokumentu, zakończyło spotkanie podsumowujące, podczas którego pan Łukasz Ginko z firmy Green Key zaprezentował przedsięwzięcia i projekty rewitalizacyjne wskazane do realizacji w latach 2017-2025:
- Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w postaci zabytkowego charakteru kwartału Rynek – ul. Bydgoska – ul. Kolejowa – ul. Wojska Polskiego celem ożywienia społecznego i gospodarczego obszaru rewitalizacji.
Projekt ma na celu ożywienie gospodarczo-społeczne obszaru „Starówki Północ” obejmującego kwartały ulic: Rynek, Bydgoska, Kolejowa i Wojska Polskiego. Zakłada on m.in. budowę pasażu handlowego wraz z utworzeniem miejsc postojowych, budowę obiektów handlowo-usługowych wraz z usługami centrotwórczymi, utworzenie nowych punktów usługowych i podniesienie standardu istniejących obiektów poprzez poprawę ich efektywności energetycznej, a także modernizację, remont lub przebudowę istniejących budynków przy udziale podmiotów prywatnych.
- Rozwój i wzrost funkcjonalności terenów za sądem w Wągrowcu, w tym terenów pokolejowych - wieża ciśnień
Dzięki realizacji tego projektu powstać mają nowe ulice ulic z parkingami za budynkiem Sądu Rejonowego oraz nowe punkty usługowe. Przewiduje on także uporządkowanie i uzbrojenie terenów pod aktywizację gospodarczą, a także przywrócenie dawnego blasku zabytkowemu budynkowi „wieży ciśnień” wraz z nadaniem mu nowych funkcji społecznych i gospodarczych. Wieża stałaby się miejscem spotkań i integracji społecznej mieszkańców, a także nową atrakcją turystyczną miasta.
- Modernizacja i zwiększenie funkcjonalności terenów ograniczonych wschodnią pierzeją Rynku i rzeką Wełną w Wągrowcu z przeznaczeniem na parking oraz rekreację dla zabudowy staromiejskiej
Utworzenie parku nad Wełną, budowa drogi łączącej ulicę Bydgoską z Powstańców Wlkp., rozbudowa i modernizacja obiektów usługowych położonych na tyłach nieruchomości tych ulic (przy udziale podmiotów prywatnych) oraz budowa parkingu na ok. 300 miejsc postojowych to najważniejsze założenia tego projektu.
- Wzrost atrakcyjności i funkcjonalności terenów nad brzegiem Jeziora Durowskiego w granicach obszaru rewitalizacji
Modernizacja promenady nad Jeziorem Durowskim i położonych na niej ścieżek pieszo-rowerowych, regulacja linii brzegowej jeziora, modernizacja plaży miejskiej oraz utworzenie okresowej kolejki linowej mają się przyczynić do poprawy dostępności i atrakcyjności popularnych wśród mieszkańców i turystów terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Rewitalizacja tego obszaru sprzyjać ma także ograniczeniu niskiej emisji.
- Zagospodarowanie doliny rzeki Wełny na odcinku od ul. Opackiej do skrzyżowania rzek Wełny i Nielby
„Przybliżenie” rzeki Wełny dla mieszkańców miasta to główne założenie działań rewitalizacyjnych dla obszaru ujętego w projekcie. Mają one polegać m.in. na budowie ścieżek pieszo-rowerowych wraz z oświetleniem i małą architekturą, przebudowie istniejących kładek, odtworzeniu brodu na rzece Nielbie na ulicy Piaskowej, a wreszcie na rekultywacji Książęcego Kacerka, która obejmie oczyszczenie i zagospodarowanie brzegów zbiornika, budowę mostu nad stawkiem i modernizację ścieżek spacerowych. Dzięki temu, poza walorami turystycznymi, teren kacerka będzie mógł być wykorzystywany na organizację różnego rodzaju wydarzeń, imprez, wystaw i warsztatów.
- Wzrost estetyki i atrakcyjności terenów przyklasztornych oraz Opatówki
Projekt zakłada realizację m.in. takich zadań, jak: przebudowa i rozbudowa budynku Opatówki (Muzeum Regionalnego), budowa „Ścieżki Opata” – ciągu pieszo-rowerowego wraz z urządzeniem stanowisk kulturowo-historycznych promujących dziedzictwo historyczne i budujące tożsamość lokalną. Na terenie klasztoru pocysterskiego miałby zaś być utworzony Dom Pielgrzyma oraz nowoczesna sala koncertowa, w której promowana i propagowana byłaby kultura i dziedzictwo historyczne naszego miasta.
- Utworzenie Klubu Integracji Społecznej wsparciem aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców obszaru rewitalizacji
W ramach realizacji projektu ma powstać Klub Integracji Społecznej, który – we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – podejmie działania zmierzające do ograniczenia takich zjawisk, jak brak samodzielności życiowej, ubóstwo czy bezrobocie.
- Punkt bezpłatnego poradnictwa prawnego – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców
Projekt zakłada przeciwdziałanie zdiagnozowanym zjawiskom w postaci wysokiej zależności od pomocy społecznej i bezrobocia. Jego celem jest ograniczenie liczby osób korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej czy pobierających zasiłki rodzinne, poprzez wykształcenie umiejętności i kompetencji pomocnych w wyjściu z trudnej sytuacji życiowej.
- Wsparcie rodzin w trudnej sytuacji życiowej – usługi Asystenta Rodzin
Dzięki pomocy asystenta rodziny, rodzice zostaną zmotywowani do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a w konsekwencji będzie to prowadzić do poprawy ich sytuacji ekonomicznej.
- Rewitalizacja to nie tylko poprawa wyglądu ulic, skwerów czy kamienic, ale przede wszystkim o ożywienie gospodarcze, społeczne i kulturalne poszczególnych dzielnic. Realizacja tak wielu zadań będzie możliwa tylko przy współpracy miasta z wieloma instytucjami, podmiotami prywatnymi i oczywiście meiszkańcami – podkreśla burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa.