Lokalny Program Rewitalizacji pochłonie 40 MLN

Lokalny Program Rewitalizacji miasta Wągrowca został podsumowany. Łączny szacunkowy koszt tego programu wynosi ponad 40 mln złotych.

Utworzenie parku nad Wełną, budowa drogi łączącej ulicę Bydgoską z Powstańców Wlkp., rozbudowa i modernizacja obiektów usługowych położonych na tyłach nieruchomości tych ulic (przy udziale podmiotów prywatnych) oraz budowa parkingu na ok. trzysta miejsc postojowych są najważniejszymi z założeń projektu pn. „Modernizacja i zwiększenie funkcjonalności terenów ograniczonych wschodnią pierzeją Rynku i rzeką Wełną w Wągrowcu z przeznaczeniem na parking oraz rekreację dla zabudowy staromiejskiej”.

To jeden z dziewięciu głównych projektów rewitalizacyjnych powstałych w ostatnich miesiącach podczas prac i konsultacji społecznych związanych z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Wągrowca na lata 2017-2025.Dzięki przyjęciu przez Radę Miejską tego programu, miasto oraz inne podmioty lokalne będą mogły ubiegać się o fundusze unijne, które pomogą urzeczywistnić poszczególne projekty. Ich łączny szacunkowy koszt wynosi ponad 40 mln złotych.

Prace związane z przygotowaniem tak ważnego dla dalszego rozwoju miasta dokumentu, zakończyło spotkanie podsumowujące, podczas którego pan Łukasz Ginko z firmy Green Key zaprezentował przedsięwzięcia i projekty rewitalizacyjne wskazane do realizacji w latach 2017-2025:

  • Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w postaci zabytkowego charakteru kwartału Rynek – ul. Bydgoska – ul. Kolejowa – ul. Wojska Polskiego celem ożywienia społecznego i gospodarczego obszaru rewitalizacji.

Projekt ma na celu ożywienie gospodarczo-społeczne obszaru „Starówki Północ” obejmującego kwartały ulic: Rynek, Bydgoska, Kolejowa i Wojska Polskiego. Zakłada on m.in. budowę pasażu handlowego wraz z utworzeniem miejsc postojowych, budowę obiektów handlowo-usługowych wraz z usługami centrotwórczymi, utworzenie nowych punktów usługowych i podniesienie standardu istniejących obiektów poprzez poprawę ich efektywności energetycznej, a także modernizację, remont lub przebudowę istniejących budynków przy udziale podmiotów prywatnych.

  • Rozwój i wzrost funkcjonalności terenów za sądem w Wągrowcu, w tym terenów pokolejowych - wieża ciśnień

Dzięki realizacji tego projektu powstać mają nowe ulice ulic z parkingami za budynkiem Sądu Rejonowego oraz nowe punkty usługowe. Przewiduje on także uporządkowanie i uzbrojenie terenów pod aktywizację gospodarczą, a także przywrócenie dawnego blasku  zabytkowemu budynkowi „wieży ciśnień” wraz z nadaniem mu nowych funkcji społecznych i gospodarczych. Wieża stałaby się miejscem spotkań i integracji społecznej mieszkańców, a także nową atrakcją turystyczną miasta.

  • Modernizacja i zwiększenie funkcjonalności terenów ograniczonych wschodnią pierzeją Rynku i rzeką Wełną w Wągrowcu z przeznaczeniem na parking oraz rekreację dla zabudowy staromiejskiej

Utworzenie parku nad Wełną, budowa drogi łączącej ulicę Bydgoską z Powstańców Wlkp., rozbudowa i modernizacja obiektów usługowych położonych na tyłach nieruchomości tych ulic (przy udziale podmiotów prywatnych) oraz budowa parkingu  na ok. 300 miejsc postojowych to najważniejsze założenia tego projektu.

  • Wzrost atrakcyjności i funkcjonalności terenów nad brzegiem Jeziora Durowskiego w granicach obszaru rewitalizacji

Modernizacja promenady nad Jeziorem Durowskim i położonych na niej ścieżek pieszo-rowerowych, regulacja linii brzegowej jeziora, modernizacja plaży miejskiej oraz utworzenie okresowej kolejki linowej mają się przyczynić do poprawy dostępności i atrakcyjności popularnych wśród mieszkańców i turystów terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Rewitalizacja tego obszaru sprzyjać ma także ograniczeniu niskiej emisji.

  • Zagospodarowanie doliny rzeki Wełny na odcinku od ul. Opackiej do skrzyżowania rzek Wełny i Nielby

„Przybliżenie” rzeki Wełny dla mieszkańców miasta to główne założenie działań rewitalizacyjnych dla obszaru ujętego w projekcie. Mają one polegać m.in. na budowie ścieżek pieszo-rowerowych wraz z oświetleniem i małą architekturą, przebudowie istniejących kładek, odtworzeniu brodu na rzece Nielbie na ulicy Piaskowej, a wreszcie na rekultywacji Książęcego Kacerka, która obejmie oczyszczenie i zagospodarowanie brzegów zbiornika, budowę mostu nad stawkiem i modernizację ścieżek spacerowych. Dzięki temu, poza walorami turystycznymi, teren kacerka będzie mógł być wykorzystywany na organizację różnego rodzaju wydarzeń, imprez, wystaw i warsztatów.

  • Wzrost estetyki i atrakcyjności terenów przyklasztornych oraz Opatówki

Projekt zakłada realizację m.in. takich zadań, jak: przebudowa i rozbudowa budynku Opatówki (Muzeum Regionalnego), budowa „Ścieżki Opata” – ciągu pieszo-rowerowego wraz z urządzeniem stanowisk kulturowo-historycznych promujących dziedzictwo historyczne i budujące tożsamość lokalną. Na terenie klasztoru pocysterskiego miałby zaś być utworzony Dom Pielgrzyma oraz nowoczesna sala koncertowa, w której promowana i propagowana byłaby kultura i dziedzictwo historyczne naszego miasta.

  • Utworzenie Klubu Integracji Społecznej wsparciem aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców obszaru rewitalizacji

W ramach realizacji projektu ma powstać Klub Integracji Społecznej, który – we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – podejmie działania zmierzające do ograniczenia takich zjawisk, jak brak samodzielności życiowej, ubóstwo czy bezrobocie.

  • Punkt bezpłatnego poradnictwa prawnego – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców

Projekt zakłada przeciwdziałanie zdiagnozowanym zjawiskom w postaci wysokiej zależności od pomocy społecznej i bezrobocia. Jego celem jest ograniczenie liczby osób korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej czy pobierających zasiłki rodzinne, poprzez wykształcenie umiejętności i kompetencji pomocnych w wyjściu z trudnej sytuacji życiowej.

  • Wsparcie rodzin w trudnej sytuacji życiowej – usługi Asystenta Rodzin

Dzięki pomocy asystenta rodziny, rodzice zostaną zmotywowani do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a w konsekwencji będzie to prowadzić do poprawy ich sytuacji ekonomicznej.

- Rewitalizacja to nie tylko poprawa wyglądu ulic, skwerów czy kamienic, ale przede wszystkim o ożywienie gospodarcze, społeczne i kulturalne poszczególnych dzielnic. Realizacja tak wielu zadań będzie możliwa tylko przy współpracy miasta z wieloma instytucjami, podmiotami prywatnymi i oczywiście meiszkańcami – podkreśla burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty