W kościele w Mieścisku doszło do niecodziennego spięcia pomiędzy proboszczem, a nauczycielami tamtejszej szkoły.
Duchowny skrytykował planowaną na piątek uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwaną Dniem Nauczyciela. Według księdza piątkowe świętowanie godzi w pamięć o cierpieniu Jezusa. Wskazał, że piątek, jako dzień męki Jezusa, powinien być traktowany z większą powagą. Według duchownego, tego typu święta, które nie mają religijnego charakteru, odciągają wiernych od refleksji nad cierpieniem Zbawiciela. Zadał też ciekawe pytanie skierowane do nauczycieli.
– Teraz się urządza imprezy piątkowe i już o Panu Jezusie cierpiącym się nie myśli, ciekawy jestem, jak przeżyją radość - po bożemu, czy po swojemu, jak będzie Dzień Nauczyciela – powiedział proboszcz z Mieściska.
Część nauczycieli, którzy byli obecni w kościele, poczuła się niesprawiedliwie osądzona, wypowiedź księdza odebrali bardzo personalnie. Wskazują, że Dzień Nauczyciela jest świętem państwowym, które upamiętnia ich trud i zaangażowanie w edukację dzieci i młodzieży.
Nie wszyscy mieszkańcy podzielają zdanie proboszcza – wielu z nich uważa, że szkoła ma prawo obchodzić swoje święta bez ingerencji duchowieństwa.
Dane dotyczące polskiego Kościoła mogą sugerować, że coraz mniej Polaków utożsamia się z podejściem duchownych. Z przeprowadzonego w 2021 roku Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że liczba katolików w Polsce zmniejszyła się o 6 milionów w porównaniu z rokiem 2011. W 2022 roku tylko 29,5% katolików uczestniczyło regularnie w niedzielnej mszy świętej, a do Komunii Świętej przystąpiło jedynie 13,9%.
Wielu wiernych coraz częściej krytykuje instytucję Kościoła za skostnienie, brak zrozumienia współczesnych problemów i nadmierną ingerencję w sprawy świeckie. Takie sytuacje, jak ta w Mieścisku, pokazują rosnący dystans pomiędzy hierarchią kościelną, a wiernymi.
Czy proboszcz miał prawo publicznie skrytykować nauczycieli? Wielu uważa, że księża powinni skupić się na duchowej opiece nad wiernymi, a nie na interwencjach w sprawy, które nie dotyczą bezpośrednio Kościoła.
🎬 ZOBACZ WIDEO