Multimedialna wystawa „Iskry Niepodległej” zawitała do Skoków, przyciągając setki uczniów z terenu miasta i gminy. Zobacz materiał wideo.
W specjalnej naczepie ciężarówki, przekształconej w mobilne centrum edukacyjne, młodzież miała okazję poznać dorobek najwybitniejszych Polaków, którzy swoimi osiągnięciami zapisali się w historii kraju i świata.
Wśród bohaterów wystawy znalazł się m.in. Jan Czochralski – chemik z Wielkopolski, uznawany za ojca współczesnej elektroniki. Obok niego zaprezentowano postać Ludwika Hirschfelda, który jako pierwszy sklasyfikował grupy krwi, oraz Jana Szczepanika – wynalazcy kamizelki kuloodpornej. Wystawa nie ogranicza się jednak jedynie do naukowców. Uczestnicy poznali też sylwetki polarników, sportowców, inżynierów, twórców kultury – osób, które budowały prestiż Polski poza jej granicami.
Projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu inspirowanie i edukację młodego pokolenia. Wystawa, dzięki nowoczesnym technologiom i atrakcyjnej formie przekazu, pozwala odbiorcom zanurzyć się w świecie wielkich postaci bez konieczności wertowania podręczników.
Ważnym elementem wystawy są interaktywne eksponaty – m.in. replika kamizelki kuloodpornej z 1898 roku autorstwa Szczepanika czy też but sportowy Natalii Kaczmarek, w którym ustanowiła jeden z rekordów Polski. Wśród prezentowanych pamiątek znalazły się także ordery Virtuti Militari i Order Orła Białego, wypożyczone przez Kancelarię Prezydenta RP.
Zainteresowanie pokazami było ogromne. Nauczyciele podkreślali wartość edukacyjną przedsięwzięcia, a uczniowie – zaangażowanie, z jakim uczestniczyli w lekcji historii. Jak relacjonowali młodzi uczestnicy, wystawa była dla nich nie tylko ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zajęć, ale także impulsem do pogłębiania wiedzy o postaciach, o których wcześniej nie słyszeli.
Projekt „Iskry Niepodległej” to również aplikacja mobilna, dzięki której zainteresowani mogą kontynuować poznawanie sylwetek wybitnych Polaków. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony iskryniepodleglej.pl.
🎥 Materiał wideo "Iskry Niepodległej"