Samodzielna budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, choć możliwe do realizacji. Z tego rozwiązania skorzystają przede wszystkim ci, którzy liczą na oszczędności, a do tego mogą sobie pozwolić na dłuższy czas budowy domu. Jak jednak wybudować dom samodzielnie? Co warto wiedzieć? Gdzie szukać odpowiednich materiałów, sprzętów i narzędzi budowlanych?
Budowa domu systemem gospodarczym – korzyści
Jeśli chcemy tworzyć samodzielnie, czeka nas budowa domu systemem gospodarczym. W tej formie chodzi o to, że zdecydowaną większość prac wykonujemy samodzielnie, a także z pomocą rodziny czy znajomych. Są jednak zadania, które wciąż warto, a nawet należy powierzyć fachowcom. Budowa systemem gospodarczym to konieczność zarezerwowania znacznie większej ilości czasu, ale i okazja, by oszczędzić na robociźnie. Zanim zajmiemy się realną budową, musimy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca, kupno projektu, sporządzenie kosztorysu, zakup materiałów oraz nabycie bądź wypożyczenie sprzętów i maszyn budowlanych.
Jak zbudować dom? Pierwsze kroki
W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce pod budowę domu. Jeśli do dyspozycji nie mamy działki budowlanej, czeka nas jej zakup. Następnie przychodzi czas na projekt – kupno gotowego bądź zamówienie indywidualnego. Ta ostatnia opcja wiąże się z wyższymi kosztami. Jednocześnie niezbędne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby uzyskać informacje, co można, a czego nie, a także celem dostosowania projektu domu.
Nawet decydując się na budowę systemem gospodarczym, i tak potrzebny nam będzie kierownik budowy, który dopilnuje prawidłowości realizacji poszczególnych etapów, podpowie i doradzi, gdy zajdzie taka potrzeba.
Zakup materiałów budowlanych
Budowa domu samemu wymaga sporządzenia kosztorysu, bo dzięki niemu będziemy wiedzieć, jakie wydatki nas czekają oraz ile z budżetu trzeba przeznaczyć na poszczególne etapy, a także kupno materiałów budowlanych. Warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku hurtowni, ale i klasycznych sklepów budowlanych, również tych prowadzących sprzedaż online. Można bowiem kupić więcej produktów w jednym punkcie i wynegocjować zniżki bądź rabaty, ale czasami wycieczka po kilku sklepach okazuje się opłacalna i przynosi oszczędności.
Wypożyczenie sprzętu budowlanego
Podczas budowy domu jest mnóstwo prac do wykonania. Nie obejdzie się bez podstawowych narzędzi ręcznych, elektronarzędzi, licznych urządzeń i maszyn budowlanych. Część z nich będzie nam potrzebna na każdym etapie budowy, przyda się zarówno już wewnątrz powstającego domu, jak i na zewnątrz. Jest jednak równie dużo sprzętów i maszyn, które wykorzystamy tylko jednorazowo, przez krótki czas lub podczas konkretnego etapu.
Kupowanie wszystkich sprzętów na własność jest nieopłacalne i stwarza problemy, chociażby względem ich zabezpieczenia i przechowywania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu budowlanego, np. z oferty https://renta.pl
Lokalna wypożyczalnia narzędzi budowlanych zapewni nam transport wynajmowanych sprzętów na plac budowy. Zaoferuje również doradztwo, a do tego zagwarantuje pracę z profesjonalnymi, markowymi urządzeniami, co ma znaczenie dla efektów uzyskiwanych podczas realizacji kolejnych zadań. Wynajem urządzeń budowlanych jest przy tym wielokrotnie tańszy niż zakup sprzętu na własność, co sprzyja oszczędnościom.
Kolejność wykonywania prac budowlanych
Bardzo ważne są poszczególne etapy budowy domu. Wyróżniamy wśród nich:
▫️stan zerowy – na tym etapie wykonujemy wykopy i fundamenty, hydroizolacje, przyłącza i poszczególne instalacje,
▫️stan surowy otwarty – obejmuje wykonanie ścian, stropów, kominów, więźby i pokrycia dachowego,
▫️stan surowy zamknięty – dokonujemy wstawienia okien, drzwi, bramy garażowej oraz zbudowania ścianek działowych,
▫️prace wykończeniowe – przygotowanie wszystkich instalacji wewnętrznych, podłączenie urządzeń, malowanie ścian, położenie tynków i posadzek, do tego wykończenie elewacji oraz prace związane z terenem wokół domu.
O czym warto pamiętać podczas budowy domu?
Budując dom, należy regularnie sprawdzać, jak przebiegają poszczególne etapy. Jeśli decydujemy się na system gospodarczy, dokonujemy inspekcji na tych etapach, w trakcie których poszczególne prace realizują fachowcy. Korzystamy również z pomocy kierownika budowy, który jest w stanie wskazać ewentualne niedociągnięcia bądź miejsca wymagające poprawy.
Musimy na bieżąco weryfikować, czy wszystkie prace są wykonywane zgodnie z przygotowanym projektem. Jeśli trzeba, dokonujemy zmian. Na tym etapie pracujemy razem z kosztorysem, aby mieć podgląd na to, czy zmieścimy się w założonym budżecie, czy będziemy potrzebować dodatkowych funduszy.
Od samego początku aż po zakończenie budowy pilnujemy zasad bezpieczeństwa. Musimy sobie i wszystkim osobom pracującym na budowie zagwarantować należyte standardy bezpieczeństwa, bo od tego zależy zdrowie, a nawet życie.
Zakończenie budowy
Ostatni moment tuż przed przeprowadzką to odbiór domu, czyli sprawdzenie, czy wszystko zostało właściwie wykonane i przygotowane. Musimy uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Na zakończenie dokonujemy również rozliczenia finansowego i względem dokumentacji budowy. Jeśli postawiliśmy na wynajem maszyn budowlanych, zwracamy wypożyczone sprzęty. Dom przygotowujemy do zamieszkania i możemy się przeprowadzać.