Jak zabezpieczyć się przed chorobą nowotworową? 5 rad, które warto wdrożyć w życie już dziś

Choroba nowotworowa to schorzenie, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Atakuje ona różne narządy wewnętrzne i nierzadko prowadzi do śmierci.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, należy pamiętać o prawidłowej profilaktyce. Zapoznaj się z kilkoma skutecznymi sposobami, które znacząco zminimalizują ryzyko zapadnięcia na tę chorobę.

1. Zadbaj o prawidłową masę ciała

Otyłość to jeden z czynników, które mają największy wpływ na rozwój choroby nowotworowej. Nadmierne kilogramy obniżają odporność, co przekłada się na łatwiejszy rozrost komórek raka w organizmie. Naukowcy uważają, że otyłość znacząco zwiększa ryzyko zachorowania przede wszystkim na nowotwór jelita grubego, piersi oraz gruczołu krokowego.

W zapewnieniu optymalnej masy ciała kluczowa jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy ustalić zapotrzebowanie kaloryczne, aby wiedzieć, ile powinno ono wynosić każdego dnia. Trzeba sięgać po produkty spożywcze bogate w cenne składniki odżywcze. Najlepiej postawić na pełnoziarniste pieczywo, świeże owoce i warzywa, a także nasiona roślin strączkowych. Warto wybierać również tłuste ryby morskie oraz chude mięso. Niezbędne jest unikanie wysokoprzetworzonej żywności, a także słodzonych napojów, cukrów i soli.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała wymaga także regularnej aktywności fizycznej. Dotyczy to przede wszystkim osób prowadzących siedzący tryb życia. Już 30 minut wysiłku o średnim natężeniu pozwala poprawić kondycję oraz wpływa dobroczynnie na cały organizm. Warto także wprowadzić drobne nawyki do codziennego życia, które pozwolą zwiększyć dawkę ruchu. Zamiana samochodu na rower czy wybór schodów zamiast windy mogą w dłuższej perspektywie pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami.

2. Ogranicz używki

Dotyczy to przede wszystkim palenia tytoniu. Jeden papieros zawiera około 7 000 substancji chemicznych, z czego aż 70 jest rakotwórczych. Ten nałóg sprzyja powstawaniu przede wszystkim nowotworu płuc, ale także gardła, krtani i przełyku. Należy pamiętać, że ten problem dotyczy nie tylko osób aktywnie palących papierosy, ale również biernych palaczy. Wdychanie dymu może być tak samo groźne, jak sięganie po tę używkę.

Aby zapobiec chorobie nowotworowej, trzeba także ograniczyć, a najlepiej zupełnie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Przyjmowanie nawet niewielkiej ilości tej substancji znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Trzeba mieć na uwadze także to, że alkohol negatywnie wpływa na cały organizm i może powodować również inne schorzenia, takie jak zapalenie trzustki czy marskość wątroby.

3. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

Promienie ultrafioletowe są bardzo groźne przede wszystkim dla skóry. Mogą powodować powstawania czerniaka, czyli raka skóry. Należy więc unikać słońca, gdy tylko jest to możliwe. Latem w miarę możliwości trzeba zrezygnować z przebywania na otwartych przestrzeniach między godziną 10 a 16. Niezbędne jest także stosowanie środków zawierających filtry blokujące dostęp promieni UV. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka skóry, należy również unikać solarium. O tym, jak szkodliwe jest to miejsce, świadczy wprowadzony w 2018 roku zakaz korzystania z niego przez osoby poniżej 18 lat.

4. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne

W zapobieganiu chorobom nowotworowym ogromne znaczenia ma regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pozwalają one wykryć rozwój raka na wczesnym etapie, gdy jest on możliwy do całkowitego wyleczenia. Raz w roku należy wykonywać podstawowe badania krwi, moczu oraz ciśnienia, a raz na 5 lat RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.

Kobiety powinny poddawać się regularnej cytologii. Badanie to pozwala wykryć raka szyjki macicy. Niezbędne jest także wykonywanie USG piersi lub mammografii. Z kolei mężczyźni powinni poddawać się regularnie badaniu jąder oraz prostaty. W profilaktyce raka jelita grubego stosuje się głównie kolonoskopię. Warto także systematycznie odwiedzać dermatologa, który oceni stan skóry i sprawdzi, czy nie pojawiły się na niej niepokojące zmiany.

5. Wybierz ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej

Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie zachorowania na raka nie zostaniesz bez wsparcia finansowego, wybierz polisę na wypadek choroby nowotworowej. Jest to rozbudowane ubezpieczenie na życie, które umożliwia otrzymanie odszkodowania w kwocie określonej w umowie. Najczęściej zawiera się ją na okres 12 miesięcy. Wysokość świadczenia, które możesz uzyskać, zależy od warunków danej oferty. Wpływają one także na to, jaką składkę będziesz płacić. Więcej ciekawych informacji na temat takiej polisy znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/zycie/odszkodowanie-za-nowotwor-zlosliwy-co-warto-wiedziec.

Zapobieganie chorobie nowotworowej nie zmniejszy ryzyka do zera, ale może znacząco je ograniczyć. Prowadząc zdrowy tryb życia, stosując odpowiednio zbilansowaną dietę oraz pamiętając o aktywności fizycznej, możesz także uniknąć innych poważnych chorób. Nie możesz także zapomnieć o wykonywaniu badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć raka na wczesnym etapie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie dające Ci szanse na całkowity powrót do zdrowia. 

Artykuł sponsorowany


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty