Wygląda na to, że rok 2025 będzie bardzo dynamiczny dla firm, pod względem różnego rodzaju zmian. Będą one dotyczyły zarówno opłat ZUS, jak i wysokości podatków.
Od 1 stycznia 2025 roku, weszły już w życie różne zmiany, dotyczące działania małych firm. Warto szykować się również na kolejne, takie jak np. coroczna podwyżka składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym roku będzie ona bardzo wysoka, ponieważ składki wzrosną aż o 11%. Na pocieszenie, przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienie ze składek ZUS za jeden, wybrany miesiąc w roku. Wakacje składkowe nie są jednak przewidziane dla wszystkich firm, Trzeba spełniać odpowiednie wymagania.
Kolejna zmiana, wiążąca się z poprzednią, dotyczy wysokości składki zdrowotnej. W 2025 roku w temacie tym zyskają jedynie dwie kategorie firm: sprzedające składniki majątku trwałego i opłacające minimalną składkę zdrowotną. Pierwsze nie będą wliczać przychodów ze sprzedaży składników majątku trwałego, do podstawy wymiaru składki zdrowotnej, a drugie będą płacić składkę zdrowotną niższą o 67 zł. Ważna zmiana to również podwyższenie w tym roku wysokości składki zdrowotnej dla ryczałtowców. Wzrost będzie wynosił prawdopodobnie około 10-15%.
Na jakie zmiany w 2025 roku muszą być przygotowani przedsiębiorcy?
W 2025 roku nastąpi rewolucja w kodach PKD. Klasyfikacja PKD funkcjonuje od 18 lat w Polsce. Bieżący rok wymusza na przedsiębiorcach aktualizację kodów i wprowadzenie zmian w Ewidencji Działalności Gospodarczej, w oparciu o nową europejską klasyfikację. Właściciele mają określony czas na uporządkowanie swoich spraw związanych z PKD. Nieprzestrzeganie tych wymogów przyniesie im niestety przykre konsekwencje. Warto mieć na uwadze, że Minister Finansów nie podniesie w 2025 roku limitu zwolnienia z VAT i będzie on nadal wynosił 200 tysięcy.
Następna zmiana obejmuje proces rozliczania podatku dochodowego. Od 01 stycznia tego roku zarówno przychód, jak i koszty nie będą wykazywane w dniu wystawienia faktury, ale w momencie otrzymania płatności. Jest to tzw. metoda kasowa, z której nie mogą jednak korzystać wszyscy przedsiębiorcy, a tylko Ci, których przychody w zeszłym roku były nie większe niż 1 mln zł, a także ci którzy rozliczają się z fiskusem, prowadząc księgi rachunkowe, jak również spółki cywilne i jawne. Decyzję o wyborze metody kasowej w rozliczeniach należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w terminie do 20 lutego. Istotna zmiana w 2025 roku to także obowiązek wysyłania PKPiR w nowym pliku JPK, w określonych terminach. Warto również pamiętać o powracających opłatach za korzystanie z autostrad, przez samochody osobowe. Opłaty te będą wprowadzane stopniowo, począwszy od autostrady A1. Sprawdzając dokładne informacje na ten temat w internecie, warto poznać wyniki spotkań piłkarskich, na stronie bet.pl.
Nowy rok, nowe zmiany. Przedsiębiorcy muszą skupić się na wielu czynnościach formalnych, by rozpocząć swoją działalność w tym roku, zgodnie z nowymi wymogami.