Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?

Okręg Wielkopolska Związku Żołnierzy NSZ powołał inicjatywę mającą na celu nadanie promenadzie w Rogoźnie imienia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

TAK dla promenady im. Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Rogoźnie

Narodowe Siły Zbrojne była to organizacja konspiracyjna, druga obok Armii Krajowej, która była zorganizowana profesjonalnie, czyli stworzona na wzór wojskowy. Są trzy rzeczy, które wyróżniają NSZ w całym podziemiu. Pierwszą z nich jest całkowita niezależność polityczna. Była to organizacja, która była całkowicie wytworem polskiej myśli  - od początku do końca wymyślona i stworzona przez ludzi przebywających w Polsce, nad którymi nie było żadnych zewnętrznych ośrodków politycznych. Po drugie byli niezależni finansowo. W NSZ nie wypłacano sobie pensji. Pieniądze, które były w organizacji szły na inne potrzeby – na zakup broni, wydawanie pism czy pomoc osobom uwięzionym i ich rodzinom. I ostatnia cecha, która ich wyróżnia – byli niezależni ideologicznie.

To byli ludzie, którzy tworzyli własną myśl

- Ta niezależność polityczna, materialna i ideologiczna pozwoliła stworzyć coś pięknego w naszej historii. To byli ludzie ukształtowani przez II Rzeczpospolitą. Byli młodzi, dynamiczni, twórczy. Po tych, którzy przeżyli i znaleźli się na emigracji wiemy, jak wspaniałych ludzi straciliśmy. To byli profesorowie w obu Amerykach, Wielkiej Brytanii czy Australii. Ludzie wybitni. I to pokolenie w znacznym stopniu zostało stracone - tłumaczy Leszek Żebrowski.

Narodowe Siły Zbrojne są związane także z naszą - Rogozińską Ziemią

- W Parkowie urodził się oficer Narodowych Sił Zbrojnych, szef oddziału Akcji Specjalnej NSZ, przedstawiony do odznaczenia Orderem Virtuti Militari- ppor. Leon Cybulski ps. „Znicz”. Cybulski wsławił się wieloma akcjami zbrojnymi przeciwko niemieckiemu okupantowi, oraz sowieckiemu terrorowi. Za jego poświęcenie Ojczyźnie spotkało go z rąk komunistów brutalne śledztwo, oraz wieloletnie więzienie. Do niedawna ta wielka dla naszej Gminy postać pozostawała anonimowa w świadomości naszego lokalnego społeczeństwa.

- W Słomowie urodził się Kazimierz Wieczorek, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oraz członek działającej na terenie Gminy Rogoźno Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. W konspiracji używał pseudonimu „Dąb”, „Zagajny”, bądź nazwiska Bolesław Żukowski. Od czerwca 1945 roku do sierpnia tegoż roku był komendantem placówki WSGO „Warta” Poznań-Wilda, jednocześnie będąc inspektorem obwodu Murowana Goślina. W lipcu 1945 r. przejął dowództwo pod „Tarzanie”  i kierował oddziałem do końca sierpnia 1945 roku, operując na terenie powiatu obornickiego.  W późniejszym czasie przebił się do niemieckiej strefy okupacyjnej i dołączył do Brygady Świętokrzyskiej i tworzonych przez nią Kompanii Wartowniczych, w których zaczął służbę  od 4 stycznia 1946 roku. W KW służył w stopniu podporucznika.

- Z Ziemią Rogozińską związany był także pułkownik Wojska Polskiego- Jan Światowiec, który w czasie wojny był oficerem Komendy Powiatowej Narodowych Sił Zbrojnych w Mielcu. Po wojnie zamieszkał w Rogoźnie, jest pochowany na rogozińskim cmentarzu.

- Kolejną postacią związaną z naszą Gminą, był Michał Michalski ps. „Skała”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie Michalski zamieszkał w Budziszewku, gdzie prowadził własne gospodarstwo. Jak wynika z akt Urzędu Bezpieczeństwa po wojnie był mocno inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę.

Warto zaznaczyć, że do dziś dnia w Rożnowie żyje żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Tadeusz Gaertner ps. „Kruk”/”Grot”. W Obornikach urodził się żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ Czesław Andrzejewski ps. „Pik”, który przeszedł cały szlak bojowy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, od walk z Niemcami, oraz komunistami, po wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Z powiatu obornickiego wywodzi się ponadto jeszcze jeden żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ- Wacław Birkholc ps. „Brzezina”.

Także i na terenie sąsiadującego z Rogoźnem, Wągrowca działał oddział Narodowych Sił Zbrojnych kryptonim „Burza”.

Przez lata prawda o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, którzy złożyli wielką daninę krwi na ołtarzu naszej Ojczyzny była zapomniana. Dziś ci wielcy bohaterowie odzyskują należyte im miejsce w panteonie polskich patriotów.

Niech poparcie dla nadania naszej promenadzie imienia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, będzie wyrazem naszej wdzięczności wobec poświęcenia i patriotyzmu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Pod inicjatywą zbierane są podpisy. Podpisać się może każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Rogoźno.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Wielkopolska


REKLAMA

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty