Po 86 latach nurkowie odnaleźli kapsułę czasu

Nurkowie z grupy Hennil znaleźli w Wągrowcu kapsułę czasu. Butelka z listem przeleżała w Jeziorze Durowskiem ponad 86 lat.

Butelka została odnaleziona w Jezierze Durowskim 16 października 2022 przez grupę płetwonurków HENNIL, którzy odbywali nurkowanie rekreacyjno-szkoleniowe. W trakcie wynurzania butelka uległa rozszczelnieniu, udało się jednak ocalić zawartość. List z butelki został wyciągnięty po 86 latach i 27 dniach.

- Butelka z listem została umiejętnie przygotowana, jako kapsuła czasu. Do butelki wsypano kilkanaście drobnych kamieni, aby po wrzuceniu butelki do wody, kamyki wpadły do szyjki i spowodowały pionowanie butelki wylotem w kierunku dna, co poprawnia szczelność. Tym sposobem butelka z listem przetrwała 86 lat — tłumaczą nurkowie z grupy Hennil.

Kartka, na której spisano zobowiązanie, jest opatrzona znakiem wodnym w postaci: znicza, na którym widoczne są elementy eskulapa, drzewca wychodzącego z globu, pod znakiem znajduje się napis MERKUR.

Treść odczytanego dokumentu

Zastęp Niedźwiadki /nieczytelne/ na pieszej wycieczce trzy — letniego wyścigu /nieczytelne/ w Kobylcu na swej naradzie zastępu zobowiązywać się w przyszłości /nieczytelne/ roku wyścigu pracy /nieczytelne/

Dróbka Władysław: stopień ćwika i wioślarza Uczestniczyć w obozach i wycieczkach drużyny i zastępu, zdobyć przynajmniej 5 sprawności płacić regularnie składki, być sumiennym w pracy dla dobra drużyny. Przeczytać kilka podręczników harcerskich i wyszkolić się na dobrego harcerza i żeglarza. Być koleżeńskim w stosunku do wszystkich członków drużyny, starać się zdobywać ekwipunek obozowy.

Waligórski Jan: stopień ćwika i wioślarza, uczestniczyć w wycieczkach drużynowych i zastępu, zdobyć przynajmniej 5 sprawności, płacić regularnie składki i być sumiennym w pracy dla dobra drużyny. Przeczytać kilka podręczników harcerskich i wyszkolić się na dobrego harcerza — żeglarza. Być koleżeńskim w stosunku do wszystkich członków drużyny. Starać się zdobywać ekwipunek obozowy (mundurek, czapka, / nieczytelne/ itd.)

Wyrembek Kazimierz: stopień wywiadowcy, ćwika i wioślarza, uczestniczyć w obozach i wycieczkach drużyny i zastępu albo wyjechać na kurs, zdobyć przynajmniej 5 sprawności, płacić regularnie składki być sumiennym w pracy dla dobra drużyny i wyszkolić się na dobrego harcerza — żeglarza. Być koleżeńskim w stosunku do wszystkich członków drużyny. Starać się zdobyć ekwipunek obozowy.

Tomaszewski Jan: stopień wywiadowcy i ćwika uczestniczyć w obozach i wycieczkach drużyny i zastępu, chodzić punktualnie na zbiórki, zdobyć przynajmniej 5 sprawności, płacić regularnie składki, być sumiennym w pracy dla dobra drużyny. Przeczytać kilka podręczników harcerskich i wyszkolić się na dobrego harcerza żeglarza. Być koleżeńskim stosunku do wszystkich członków drużyny. Zdobyć ekwipunek obozowy (mundurek itd.) Być uprzejmym dla kobiet.

Niżej podpisani druhowie zobowiązują się wypełnić warunki podpisane pod ich nazwiskami

Wacław Dróbka
Jan Waligórski
Wyrembek Kazimierz
Tomaszewski Jan

Działo się to dnia 20 września 1936 r.
Nad jeziorem Kobyleckim przy pięknej pogodzie

Niedźwiadki


🎬 Materiał wideo



 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty