W dniu wczorajszym około godz. 15:00 w miejscowości Zbietka gm. Mieścisko dokonano kradzieży portfela z dokumentami. Skradziony portfel z zawartością, tj. dowodem osobistym, prawem jazdy, kartą bankomatową i pieniędzmi odzyskano i zwrócono właścicielowi.
Kradzieże kieszonkowe występują przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i na placach targowych. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych mających w swym składzie kobiety oraz niejednokrotnie nawet dzieci. Całe zdarzenie trwa kilka minut. Najpierw kieszonkowcy upatrują sobie „ofiarę”. Bardzo często jest tak, że sami prowokujemy złodziei. Zazwyczaj decyduje nasza niefrasobliwość. Zdarza się, że zostawiamy torebki bez opieki lub afiszujemy się, że mamy w portfelu dużo pieniędzy. Jeśli złodziej widzi łup, to będzie czekał na nasz błąd. Potem wystarczy chwila nieuwagi, a telefon, portfel czy torebka znikają jak kamfora.
Techniki działania kieszonkowców:
-„sztuczny tłok”- przypadkowe potrącenia w wyniku potknięcia, tworzenie ścisku wokół ofiary,
-„ na kosę”- kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torby,
-„ zza parawanu” sprawca działa posługując się przewieszoną częścią garderoby, np. płaszcz, kurtka,
-„okrzyk- złodzieje”- okrzyk ma na celu spowodowanie odruchowego sprawdzenia portfela, co obserwującym złodziejom znacznie umożliwia ich lokalizację.
Najczęściej popełniane błędy ofiary:
-duże kwoty pieniędzy w jednym miejscu,
-przenoszenie wartościowych rzeczy w przejrzystych torbach,
-trzymanie bagażu w sposób umożliwiający kradzież ( swobodnie zwisająca torebka),
-prezentowanie zawartości portfela podczas regulowania zapłaty za zakupy,
-noszenie portfela w tylnej kieszeni spodni,
- brak zapiętej garderoby uwidaczniającej obecność portfela, szczególnie w przypadku zajętych rąk np. bagażem
Co zrobić zatem, żeby nie być pokrzywdzonym? Pieniądze i dokumenty chowaj głęboko, w trudno dostępnych kieszeniach wewnętrznych. Unikaj tłoku - to ulubione miejsce złodziei. Jeśli musisz przebywać z zatłoczonych miejscach, torebkę czy plecak noś zawsze przed sobą. Gdy ktoś dziwnie "klei się" do ciebie w tłumie, sprawdź czy nie masz otwartej torby. Uważnie obserwuj ludzi naokoło. Kieszonkowca da się rozpoznać. Zachowanie złodzieja jest nienaturalne. Osoba ma niespokojny wzrok, zachowuje się nerwowo, a głowę zazwyczaj trzyma nisko.
Jeśli rozpoznasz złodzieja w tłumie oddal się z miejsca potencjalnej kradzieży, a jeśli staniesz się ofiarą, natychmiast powiadom Policję.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!